2026 Polaris Ranger 500
Retail Price $9,999.00
OUR PRICE
$8,399.00
Savings $1,600.00
Shopping ToolsTools to help you in your buying process.
$8,399.00
Overview
New/Used New
Availability
In Stock
LocationRideNow Tucson West
Primary ColorSTEALTH GRAY
Stock #
PO177807
VIN
3NSCCA5AXTE177807
Condition
Excellent
Product Features
Dealer Notes
$1000 TRADE IN CREDIT - PROMOTIONAL FINANCE RATES ARE IN LIEU OF REBATES. FINANCING PROMOTIONAL RATES CAN NOT BE COMBINED WITH OTHER OFFERS. CERTAIN RESTRICTIONS APPLY. CONTACT DEALER FOR MORE INFORMATION. LIMITED TIME OFFER. Top finance options available! Find your perfect ride today at RideNow Powersports Tucson West. Feel the adrenaline in your new ride today! Shipping available to most locations. Call Mateo, Martin, Kaden, or Alexis at (520) 579 3939 for any of your motorsports needs * Aftermarket parts and accessories not included in listed price - Call for details *
Description
2026 Polaris® XPedition XP NorthStar
Elevated Performance All-Season ComfortFeatures may include:
PERFORMANCE- Power Through the Elements: Gear up with high-mount air intakes, sealed electrical system, and 14" of ground clearance. Tackle mud, water, or snow and know your electrical systems will stay dry and your engine, clutches, and belt will get all the fresh air they need to run at peak performance.
- Make Easy Work of Trails: 114 HP ProStar 1000 Gen 2 Engine delivers quick acceleration and strong performance on the trails and technical terrain to get you deep in the backcountry.
- 12.5 Gallon Fuel Tank: Extend your adventure. Go farther. See more in a day.
- Protection From the Elements*: Exclusive heat and AC with temperature and zone control allows you to set the airflow, while an enclosed cab and power window full doors ensure it stays where you set it. Make your entire experience more comfortable and enjoyable.
- Plush Fox Suspension: With up to 15" of travel, the FOX® 2.0 Podium QS3® shocks with Position Sensitive Spiral Technology are calibrated to deliver the perfect blend of comfort and control for your off-road adventures — no matter the size of your party or gear loadout.
- Enhanced Riding Experience: Exclusive JBL® Trail Pro Audio Sound System and RIDE COMMAND with integrated 7" GloveTouch Display allow you to go more places with confidence and stay connected to family and friends, all while playing the soundtrack to your journey.
- Modularity To Haul More People or Gear: Transport accessories and gear with the flat roof, flat floors, and innovative storage solutions. Carry more supplies and gear with a 600 lb. dumping cargo box and a modular 60/40 split, fold-up seat design. (Available on 5-passenger models).
- Over 100 Adventure-Focused Accessories: Developed and tested alongside the vehicle, Polaris engineered accessories are designed for seamless integration and simple installation so you can take your adventure further.
- Lock & Ride Max Systems of Accessories and Attachments: The Lock & Ride MAX storage solution offers virtually limitless accessory attachment configurations with no tools required. You will always be ready for adventure.
- 2,000 LB Towing Capacity: Allows any additional gear or equipment to be towed behind the vehicle. Never have to make a compromise between gear and number of passengers.
| Engine | |
|---|---|
| Engine Type | 4-stroke single cylinder DOHC |
| Cylinders-Displacement (cc) | 567 cc |
| Cooling | Liquid |
| Engine Power | 28 hp |
| Fuel System | Electronic fuel injection |
| Drivetrain | |
| Transmission | Automatic PVT H/L/N/R/P; shaft |
| Steering | Tilt adjustment |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson strut |
| Rear Suspension | Dual A-arm, IRS |
| Front Travel (in./cm.) | 9" (22.9 cm) |
| Rear Travel (in./cm.) | 10" (25.4 cm) |
| Brakes | |
| Front braking system | 4-wheel hydraulic disc |
| Rear braking system | 4-wheel hydraulic disc |
| Parking Brake | Park in-transmission |
| Wheels & Tires | |
| Wheels | 12" aluminum |
| Front Tire | 25 x 8-12; Carlstar 489 |
| Rear Tire | 25 x 10-12; Carlstar 489 |
| Dimensions | |
| Bed Box Dimensions (LxWxH) | 32.6 x 46.2 x 11.25" (82.7 x 117.3 x 28.6 cm) |
| Ground Clearance | 10" (25.4 cm) |
| Overall Vehicle Size (LxWxH) | 110 x 58.5 x 74.8" (279.4 x 148.6 x 190 cm) |
| Wheelbase | 73.2" (186 cm) |
| Hitch/Type | Standard 2" (5 cm) receiver |
| Turning Radius | 13.5 ft (4.2 m) |
| Capacities | |
| Box Capacity | 500 lbs. (227 kg) |
| Fuel Capacity | 9.5 gal (35.9 L) |
| Towing Capacity | 1,500 lbs. (680 kg) |
| Payload Capacity | 1,000 lbs. (454 kg) |
| Seating Capacity | 2 |
| Weights | |
| Estimated Dry Weight (lbs./kgs.) | 1,155 lbs. (524 kg) |
| Curb Weight | 1,210 lbs. (549 kg) |
| Color | |
| Color/Graphics | Sage Green / Stealth Gray |
| Lights and Safety | |
| Lighting | LED headlights and taillights |
| Features | |
| Cargo System | Gas-assist dump box with Lock & Ride accessory integration |
| Seat Type | 2-person, flip-up bench seat with 3-point harness. |
| Features | Doors: Cab nets |
| Instrumentation | Driver: 4" LCD rider information center: user-selectable blue/red backlighting and brightness, programmable service intervals, speedometer, tachometer, odometer, tripmeter, clock, hour meter, gear indicator, fuel gauge, coolant temperature, voltmeter, service indicator and codes, seat belt reminder |
Shopping Tools
Quote by Phone
2026 Polaris Ranger 500
$8,399.00
RideNow Tucson West
Scan to visit
sy2p28pg.dealerspike-clients.com
2026 Polaris Ranger 500
Price:
Retail: $9,999.00 | Our Price: $8,399.00 | Save: $1,600.00
Overview
| New/Used | New |
| Availability | In Stock |
| Location | RideNow Tucson West |
| Primary Color | STEALTH GRAY |
| Stock # | PO177807 |
| VIN | 3NSCCA5AXTE177807 |
| Condition | Excellent |
Description
$1000 TRADE IN CREDIT - PROMOTIONAL FINANCE RATES ARE IN LIEU OF REBATES. FINANCING PROMOTIONAL RATES CAN NOT BE COMBINED WITH OTHER OFFERS. CERTAIN RESTRICTIONS APPLY. CONTACT DEALER FOR MORE INFORMATION. LIMITED TIME OFFER. Top finance options available! Find your perfect ride today at RideNow Powersports Tucson West. Feel the adrenaline in your new ride today! Shipping available to most locations. Call Mateo, Martin, Kaden, or Alexis at (520) 579 3939 for any of your motorsports needs * Aftermarket parts and accessories not included in listed price - Call for details *
Specifications
| Engine | |
|---|---|
| Engine Type | 4-stroke single cylinder DOHC |
| Cylinders-Displacement (cc) | 567 cc |
| Cooling | Liquid |
| Engine Power | 28 hp |
| Fuel System | Electronic fuel injection |
| Drivetrain | |
| Transmission | Automatic PVT H/L/N/R/P; shaft |
| Steering | Tilt adjustment |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson strut |
| Rear Suspension | Dual A-arm, IRS |
| Front Travel (in./cm.) | 9" (22.9 cm) |
| Rear Travel (in./cm.) | 10" (25.4 cm) |
| Brakes | |
| Front braking system | 4-wheel hydraulic disc |
| Rear braking system | 4-wheel hydraulic disc |
| Parking Brake | Park in-transmission |
| Wheels & Tires | |
| Wheels | 12" aluminum |
| Front Tire | 25 x 8-12; Carlstar 489 |
| Rear Tire | 25 x 10-12; Carlstar 489 |
| Dimensions | |
| Bed Box Dimensions (LxWxH) | 32.6 x 46.2 x 11.25" (82.7 x 117.3 x 28.6 cm) |
| Ground Clearance | 10" (25.4 cm) |
| Overall Vehicle Size (LxWxH) | 110 x 58.5 x 74.8" (279.4 x 148.6 x 190 cm) |
| Wheelbase | 73.2" (186 cm) |
| Hitch/Type | Standard 2" (5 cm) receiver |
| Turning Radius | 13.5 ft (4.2 m) |
| Capacities | |
| Box Capacity | 500 lbs. (227 kg) |
| Fuel Capacity | 9.5 gal (35.9 L) |
| Towing Capacity | 1,500 lbs. (680 kg) |
| Payload Capacity | 1,000 lbs. (454 kg) |
| Seating Capacity | 2 |
| Weights | |
| Estimated Dry Weight (lbs./kgs.) | 1,155 lbs. (524 kg) |
| Curb Weight | 1,210 lbs. (549 kg) |
| Color | |
| Color/Graphics | Sage Green / Stealth Gray |
| Lights and Safety | |
| Lighting | LED headlights and taillights |
| Features | |
| Cargo System | Gas-assist dump box with Lock & Ride accessory integration |
| Seat Type | 2-person, flip-up bench seat with 3-point harness. |
| Features | Doors: Cab nets |
| Instrumentation | Driver: 4" LCD rider information center: user-selectable blue/red backlighting and brightness, programmable service intervals, speedometer, tachometer, odometer, tripmeter, clock, hour meter, gear indicator, fuel gauge, coolant temperature, voltmeter, service indicator and codes, seat belt reminder |