2026 Polaris RZR® 200 EFI
Shopping ToolsTools to help you in your buying process.
$6,737.00
Overview
Product Features
Description
2026 Polaris® RZR 200 EFI
OFF-ROAD PERFORMANCE FOR THE NEXT GENERATIONKid-friendly performance that grows with them and all the safety features parents need. For riders ages 10+ with adult supervision.
Features may include:
BUILT FOR SAFETY- Keep Them In Sight
Youth Ride Control, powered by RIDE COMMAND, allows parents to control speed and set boundaries with geofences, giving you the joy of helping your kids grow into the sport while setting controls that match their skill level.
- All-Around Protection
This vehicle comes standard with hard doors to make sure your kids stay in and keep the elements out.
- See and Be Seen
LED headlights and taillights give riders higher visibility and are equipped with high-visibility flag.
Built for Confidence- The Right Power
The 180cc EFI engine gives kids the power they need to manage varying terrain without falling behind.
- Smooth Riding
With independent rear suspension, riders will have a more enjoyable experience with a smoother ride. Offers 7” of front and rear suspension travel giving more capability to take on more terrain.
- Trail Ready Traction
24” tires help the kids go from riding through the mud to keeping steady on dirt trails, making the RZR 200 capable of handling different types of terrain.
| Engine | |
|---|---|
| Engine Type | 4-stroke single cylinder |
| Cylinders-Displacement (cc) | 180 cc |
| Cooling | Air & oil |
| Fuel System | Electronic fuel injection |
| Drivetrain | |
| Drive System | 2WD, chain |
| Transmission | Automatic PVT F/N/R; chain |
| Steering | Race-inspired steering wheel with tilt and telescoping adjustment; DYNAMIX and RIDE COMMAND push-button controls. |
| Suspension | |
| Front Suspension | Dual A-arm |
| Rear Suspension | Independent rear suspension |
| Front Travel (in./cm.) | 7" (17.8 cm) |
| Rear Travel (in./cm.) | 7" |
| Brakes | |
| Front braking system | 4-wheel hydraulic disc |
| Rear braking system | 4-wheel hydraulic disc |
| Parking Brake | Pull type center floor mounted |
| Wheels & Tires | |
| Wheels | Stamped steel |
| Front Tire | 24 x 8 - 12 CST |
| Rear Tire | 24 x 10 - 12 CST |
| Dimensions | |
| Bed Box Dimensions (LxWxH) | 16.5 x 19 x 4” (41.9 x 48.3 x 10.1 cm) |
| Ground Clearance | 10" (25.4 cm) |
| Overall Vehicle Size (LxWxH) | 89 x 48 x 59" (226 x 121.2 x 150 cm) |
| Wheelbase | 65" (165.1 cm) |
| Seat Height | 24.5" (62.1 cm) |
| Capacities | |
| Box Capacity | 25 lbs. (11.3 kg) |
| Fuel Capacity | 2.5 gal (9.5 L) |
| Payload Capacity | 375 lbs. (170 kg) |
| Seating Capacity | 2 |
| Weights | |
| Estimated Dry Weight (lbs./kgs.) | 735 lbs. (334 kg) |
| Color | |
| Color/Graphics | Indy Red, Storm Gray |
| Lights and Safety | |
| Lighting | LED running lights, single rear brakelights/taillights |
| Features | |
| Instrumentation | Digital display with gear indicator, odometer, trip meter, voltage, engine temperature, engine hour interval, ground speed, engine RPM, youth RIDE COMMAND (speed limiting, geofencing, helmet aware). |
Shopping Tools
Quote by Phone
Related Products
2026 Polaris RZR® 200 EFI
Overview
| New/Used | New |
| Availability | In Stock |
| Location | RideNow Tucson West |
| Primary Color | INDY RED |
| Stock # | PO331669 |
| VIN | 3NSHCA185TN331669 |
| Condition | Excellent |
Description
Specifications
| Engine | |
|---|---|
| Engine Type | 4-stroke single cylinder |
| Cylinders-Displacement (cc) | 180 cc |
| Cooling | Air & oil |
| Fuel System | Electronic fuel injection |
| Drivetrain | |
| Drive System | 2WD, chain |
| Transmission | Automatic PVT F/N/R; chain |
| Steering | Race-inspired steering wheel with tilt and telescoping adjustment; DYNAMIX and RIDE COMMAND push-button controls. |
| Suspension | |
| Front Suspension | Dual A-arm |
| Rear Suspension | Independent rear suspension |
| Front Travel (in./cm.) | 7" (17.8 cm) |
| Rear Travel (in./cm.) | 7" |
| Brakes | |
| Front braking system | 4-wheel hydraulic disc |
| Rear braking system | 4-wheel hydraulic disc |
| Parking Brake | Pull type center floor mounted |
| Wheels & Tires | |
| Wheels | Stamped steel |
| Front Tire | 24 x 8 - 12 CST |
| Rear Tire | 24 x 10 - 12 CST |
| Dimensions | |
| Bed Box Dimensions (LxWxH) | 16.5 x 19 x 4” (41.9 x 48.3 x 10.1 cm) |
| Ground Clearance | 10" (25.4 cm) |
| Overall Vehicle Size (LxWxH) | 89 x 48 x 59" (226 x 121.2 x 150 cm) |
| Wheelbase | 65" (165.1 cm) |
| Seat Height | 24.5" (62.1 cm) |
| Capacities | |
| Box Capacity | 25 lbs. (11.3 kg) |
| Fuel Capacity | 2.5 gal (9.5 L) |
| Payload Capacity | 375 lbs. (170 kg) |
| Seating Capacity | 2 |
| Weights | |
| Estimated Dry Weight (lbs./kgs.) | 735 lbs. (334 kg) |
| Color | |
| Color/Graphics | Indy Red, Storm Gray |
| Lights and Safety | |
| Lighting | LED running lights, single rear brakelights/taillights |
| Features | |
| Instrumentation | Digital display with gear indicator, odometer, trip meter, voltage, engine temperature, engine hour interval, ground speed, engine RPM, youth RIDE COMMAND (speed limiting, geofencing, helmet aware). |