2026 Polaris RZR Pro S 4 Sport
Shopping ToolsTools to help you in your buying process.
$26,912.00
Overview
Product Features
| Engine | |
|---|---|
| Engine Type | 4-stroke DOHC twin-cylinder turbocharged |
| Cylinders-Displacement (cc) | 925 cc |
| Cooling | Liquid |
| Engine Power | 181 |
| Fuel System | Electronic fuel injection |
| Drivetrain | |
| Drive System | Isolated Xtreme Performance true on-demand AWD/2WD |
| Transmission | Automatic PVT P/R/N/L/H |
| Steering | Race-inspired steering wheel with tilt and telescoping adjustment; DYNAMIX and RIDE COMMAND push-button controls. |
| Suspension | |
| Front Suspension | Lightweight boxed dual A-arm with 3-piece stabilizer bar |
| Rear Suspension | Tubular trailing arm with boxed gusseting and toe link, high-clearance radius rods, stabilizer bar |
| Front Shocks | Walker Evans® 2.5" velocity needle shock with 16-position adjustable clickers |
| Rear Shocks | Walker Evans® 3" velocity needle shock with 16-position adjustable clickers |
| Front Travel (in./cm.) | 27" (68.6 cm) |
| Rear Travel (in./cm.) | 28.3" (71.9 cm) |
| Brakes | |
| Front braking system | 4-wheel hydraulic disc with triple-bore front and dual-bore rear calipers; aluminum top hat rotor |
| Rear braking system | 4-wheel hydraulic disc with triple-bore front and dual-bore rear calipers; aluminum top hat rotor |
| Parking Brake | Park in-transmission |
| Wheels & Tires | |
| Wheels | 15" cast aluminum rim with 5-lug pattern |
| Front Tire | 32 x 10-15" Maxxis Rampage Fury; wheel size 15 x 7" |
| Rear Tire | 32 x 10-15" Maxxis Rampage Fury; wheel size 15 x 7" |
| Front Wheel Travel | 22.25" (56.5 cm) |
| Rear Wheel Travel | 22.4" (56.9 cm) |
| Dimensions | |
| Bed Box Dimensions (LxWxH) | 26 x 17.7 x 11.5" (66 x 45 x 29.2 cm) |
| Ground Clearance | 16" (40.6 cm) |
| Overall Vehicle Size (LxWxH) | 157 x 74 x 77" (340 x 188 x 196 cm) |
| Wheelbase | 125" (317.5 cm) |
| Turning Radius | 23.5' |
| Capacities | |
| Box Capacity | 300 lbs. (136 kg) |
| Fuel Capacity | 13 gal. (49.2 L) |
| Payload Capacity | 1,160 lbs. (526 kg) |
| Seating Capacity | 4 |
| Weights | |
| Dry Weight | 2,287 lbs (1037 kg) |
| Curb Weight | 2,085 lbs. (946kg) CA 2,092 lbs. (949 kg) |
| Color | |
| Color/Graphics | Storm Gray, Sand Dune |
| Lights and Safety | |
| Lighting | White LED low/high and red LED tail/brake lights. |
| Features | |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Seat Type | Bolstered bucket seats with driver- and passenger-4-way adjustability (including 6" front-to-back tool-less seat slider with tilt adjustability); Sub-Zero 4-point harness; rear stadium-style seating with Sub-Zero 4-point harness. |
| Features | Doors: Half doors |
| Instrumentation | Driver: Driver Forward Information Center with 4" color display + rotary speedometer & tachometers, programmable service intervals, speedometer, tachometer, odometer, tripmeter, clock, hour meter, gear indicator, fuel gauge, coolant temperature, voltmeter, service indicator and codes, seat belt reminder light, gear indicator, DC outlet, Polaris P.A.S.S anti-theft system |
Shopping Tools
Quote by Phone
Related Products
2026 Polaris RZR Pro S 4 Sport
Overview
| New/Used | New |
| Availability | In Stock |
| Location | RideNow Tucson West |
| Primary Color | SAND DUNE |
| Stock # | PO143391 |
| VIN | 3NSS4E921TG143391 |
| Condition | Excellent |
Description
Buckle up, adrenaline junkies, because the 2026 Polaris RZR Pro S 4 Sport New UTV is ready to take you on the ride of a lifetime! This thrilling UTV is decked out in a striking hue that demands attention wherever it goes, whether you opt for the sleek Storm Gray or the desert-inspired Sand Dune.
Under the hood, the ProStar™ engine roars to life with an impressive 181 horsepower, ensuring that you'll have plenty of muscle to tackle any terrain that crosses your path. This Parallel Twin engine features a Turbocharged design, injecting a surge of power that will have you tearing through sand dunes and conquering rocky trails with ease. Topped off with Fuel Injection for optimal performance, this beast is as efficient as it is powerful.
With a steel frame and aluminum wheels, this UTV is built to handle the most rugged landscapes without breaking a sweat. The Independent Double A-Arm front suspension, complete with Walker Evans® shocks, delivers a buttery-smooth ride even over the toughest obstacles. Meanwhile, the Independent rear suspension and rear stabilizer bar keep you in control no matter how wild the terrain gets.
Hop into the vinyl bucket seats with headrests and grip the steering wheel - this UTV is all about comfort and control. The Polaris Variable Transmission (PVT) ensures seamless gear shifts, while the selectable...
Specifications
| Engine | |
|---|---|
| Engine Type | 4-stroke DOHC twin-cylinder turbocharged |
| Cylinders-Displacement (cc) | 925 cc |
| Cooling | Liquid |
| Engine Power | 181 |
| Fuel System | Electronic fuel injection |
| Drivetrain | |
| Drive System | Isolated Xtreme Performance true on-demand AWD/2WD |
| Transmission | Automatic PVT P/R/N/L/H |
| Steering | Race-inspired steering wheel with tilt and telescoping adjustment; DYNAMIX and RIDE COMMAND push-button controls. |
| Suspension | |
| Front Suspension | Lightweight boxed dual A-arm with 3-piece stabilizer bar |
| Rear Suspension | Tubular trailing arm with boxed gusseting and toe link, high-clearance radius rods, stabilizer bar |
| Front Shocks | Walker Evans® 2.5" velocity needle shock with 16-position adjustable clickers |
| Rear Shocks | Walker Evans® 3" velocity needle shock with 16-position adjustable clickers |
| Front Travel (in./cm.) | 27" (68.6 cm) |
| Rear Travel (in./cm.) | 28.3" (71.9 cm) |
| Brakes | |
| Front braking system | 4-wheel hydraulic disc with triple-bore front and dual-bore rear calipers; aluminum top hat rotor |
| Rear braking system | 4-wheel hydraulic disc with triple-bore front and dual-bore rear calipers; aluminum top hat rotor |
| Parking Brake | Park in-transmission |
| Wheels & Tires | |
| Wheels | 15" cast aluminum rim with 5-lug pattern |
| Front Tire | 32 x 10-15" Maxxis Rampage Fury; wheel size 15 x 7" |
| Rear Tire | 32 x 10-15" Maxxis Rampage Fury; wheel size 15 x 7" |
| Front Wheel Travel | 22.25" (56.5 cm) |
| Rear Wheel Travel | 22.4" (56.9 cm) |
| Dimensions | |
| Bed Box Dimensions (LxWxH) | 26 x 17.7 x 11.5" (66 x 45 x 29.2 cm) |
| Ground Clearance | 16" (40.6 cm) |
| Overall Vehicle Size (LxWxH) | 157 x 74 x 77" (340 x 188 x 196 cm) |
| Wheelbase | 125" (317.5 cm) |
| Turning Radius | 23.5' |
| Capacities | |
| Box Capacity | 300 lbs. (136 kg) |
| Fuel Capacity | 13 gal. (49.2 L) |
| Payload Capacity | 1,160 lbs. (526 kg) |
| Seating Capacity | 4 |
| Weights | |
| Dry Weight | 2,287 lbs (1037 kg) |
| Curb Weight | 2,085 lbs. (946kg) CA 2,092 lbs. (949 kg) |
| Color | |
| Color/Graphics | Storm Gray, Sand Dune |
| Lights and Safety | |
| Lighting | White LED low/high and red LED tail/brake lights. |
| Features | |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Seat Type | Bolstered bucket seats with driver- and passenger-4-way adjustability (including 6" front-to-back tool-less seat slider with tilt adjustability); Sub-Zero 4-point harness; rear stadium-style seating with Sub-Zero 4-point harness. |
| Features | Doors: Half doors |
| Instrumentation | Driver: Driver Forward Information Center with 4" color display + rotary speedometer & tachometers, programmable service intervals, speedometer, tachometer, odometer, tripmeter, clock, hour meter, gear indicator, fuel gauge, coolant temperature, voltmeter, service indicator and codes, seat belt reminder light, gear indicator, DC outlet, Polaris P.A.S.S anti-theft system |
RideNow Tucson West | 4375 W. Ina Road Tucson, AZ 85741 | 520-579-3939 | Powered by Dealer Spike