2026 Polaris RZR Pro XP® 4 Sport
Shopping ToolsTools to help you in your buying process.
$24,399.00
Overview
Product Features
Description
2026 Polaris® RZR Pro XP 4 Sport
Unparalleled Performance for the TrailsFeatures may include:
PERFORMANCE- Command Narrow Trails:
Turn narrow trails into your playground. An optimized 64" width and 96" wheelbase delivers the ultimate balance of razor-sharp agility and unwavering stability for high performance on tight terrain.
- Power Through Corners:
A 181 HP turbocharged engine unleashes peak power within the 20- to 50-mph range, optimizing corner-to-corner performance.
- Conquer Technical Climbs:
Crawl like a champ. A new lower gear makes it easier to modulate speed on grueling uphill climbs – enabling you to confidently conquer ascents on rocky or technical terrain.
DESIGN- Keep The Elements Out:
Solid half doors feature a double latch and door seal to repel more dust, water and other elements nature throws your way. Stay comfortable, more focused, and unstoppable on the trail.
- Stay Cooler In The Cab:
Turn up the heat on the trail, stay cooler for the ride with all dual hood scoops that vent fresh air into the cab. Working together with the cab’s radiator deflectors, they more effectively manage airflow – reducing overall cabin temperature.
| Engine | |
|---|---|
| Engine Type | 4-stroke DOHC twin-cylinder turbocharged |
| Cylinders-Displacement (cc) | 925 cc |
| Cooling | Liquid |
| Engine Power | 181 hp |
| Fuel System | Electronic fuel injection |
| Drivetrain | |
| Drive System | Isolated Xtreme Performance true on-demand AWD/2WD |
| Transmission | Automatic PVT P/R/N/L/H |
| Steering | Race-inspired steering wheel with tilt and telescoping adjustment; DYNAMIX and RIDE COMMAND push-button controls. |
| Suspension | |
| Front Suspension | High-clearance dual A-arm with stabilizer bar |
| Rear Suspension | Trailing arm and high-clearance radius rods with stabilizer bar |
| Front Shocks | FOX 2.5 Podium Live Valve with bottom-out control (electronically controlled damping) " |
| Rear Shocks | FOX 2.5 Podium Live Valve with bottom-out control (electronically controlled damping) |
| Front Travel (in./cm.) | 20" (50.8 cm) |
| Rear Travel (in./cm.) | 22" (55.9 cm) |
| Brakes | |
| Front braking system | 4-wheel hydraulic disc with triple-bore front and dual-bore rear calipers; aluminum top hat rotor |
| Rear braking system | 4-wheel hydraulic disc with triple-bore front and dual-bore rear calipers; aluminum top hat rotor |
| Parking Brake | Park in-transmission |
| Wheels & Tires | |
| Wheels | 14" cast aluminum rim with 4-lug pattern |
| Front Tire | 30 x 10-14; wheel size 14 x 6" |
| Rear Tire | 30 x 10-14; wheel size 14 x 7" |
| Front Wheel Travel | 17" (43.2 cm) wheel travel |
| Rear Wheel Travel | 20"" (50.8 cm) wheel travel |
| Dimensions | |
| Bed Box Dimensions (LxWxH) | 26 x 17.7 x 11.5" (66 x 45 x 29.2 cm) |
| Ground Clearance | 14.5" (36.8 cm) |
| Overall Vehicle Size (LxWxH) | 155 x 64 x 73.6" (393.7 x 162.6 x 186.9 cm) |
| Wheelbase | 125" (317.5 cm) |
| Turning Radius | 21.7' |
| Capacities | |
| Box Capacity | 300 lbs. (136 kg) |
| Fuel Capacity | 13 gal. (49.2 L) |
| Payload Capacity | 900 lbs. (408.2 kg) |
| Seating Capacity | 4 |
| Weights | |
| Estimated Dry Weight (lbs./kgs.) | 1,828 lbs (829 kg) CA 1,835 lbs. (832 kg) |
| Curb Weight | 1,960 lbs. (889kg) CA 1,967 lbs. (801 kg) |
| Color | |
| Color/Graphics | Sand Dune, Storm Gray |
| Lights and Safety | |
| Lighting | Signature animated RZR Fang Accent Lighting; white LED low/high and red LED tail/brake lights; animated interior accent lighting. |
| Features | |
| Cargo System | Lock & Ride; convertible fold-flat rear seat storage with integrated tie-down points, 27.7 x 52.8 x 19.5" (70.4 x 134.1 x 49.53 cm) |
| Seat Type | Bolstered bucket seats with driver- and passenger-4-way adjustability (including 6" front-to-back tool-less seat slider with tilt adjustability); Sub-Zero 4-point harness; rear stadium-style fold-flat seating with Sub-Zero 4-point harness. |
| Features | Doors: Half doors |
| Instrumentation | Driver Forward Information Center with 4" color display + rotary speedometer & tachometers, programmable service intervals, speedometer, tachometer, odometer, tripmeter, clock, hour meter, gear indicator, fuel gauge, coolant temperature, voltmeter, service indicator and codes, seat belt reminder light, gear indicator, DC outlet, Polaris P.A.S.S anti-theft system |
Shopping Tools
Quote by Phone
Related Products
2026 Polaris RZR Pro XP® 4 Sport
Overview
| New/Used | New |
| Availability | In Stock |
| Location | RideNow Tucson West |
| Primary Color | SAND DUNE |
| Stock # | PO227359 |
| VIN | 3NSX4E921TG227359 |
| Condition | Excellent |
Description
Specifications
| Engine | |
|---|---|
| Engine Type | 4-stroke DOHC twin-cylinder turbocharged |
| Cylinders-Displacement (cc) | 925 cc |
| Cooling | Liquid |
| Engine Power | 181 hp |
| Fuel System | Electronic fuel injection |
| Drivetrain | |
| Drive System | Isolated Xtreme Performance true on-demand AWD/2WD |
| Transmission | Automatic PVT P/R/N/L/H |
| Steering | Race-inspired steering wheel with tilt and telescoping adjustment; DYNAMIX and RIDE COMMAND push-button controls. |
| Suspension | |
| Front Suspension | High-clearance dual A-arm with stabilizer bar |
| Rear Suspension | Trailing arm and high-clearance radius rods with stabilizer bar |
| Front Shocks | FOX 2.5 Podium Live Valve with bottom-out control (electronically controlled damping) " |
| Rear Shocks | FOX 2.5 Podium Live Valve with bottom-out control (electronically controlled damping) |
| Front Travel (in./cm.) | 20" (50.8 cm) |
| Rear Travel (in./cm.) | 22" (55.9 cm) |
| Brakes | |
| Front braking system | 4-wheel hydraulic disc with triple-bore front and dual-bore rear calipers; aluminum top hat rotor |
| Rear braking system | 4-wheel hydraulic disc with triple-bore front and dual-bore rear calipers; aluminum top hat rotor |
| Parking Brake | Park in-transmission |
| Wheels & Tires | |
| Wheels | 14" cast aluminum rim with 4-lug pattern |
| Front Tire | 30 x 10-14; wheel size 14 x 6" |
| Rear Tire | 30 x 10-14; wheel size 14 x 7" |
| Front Wheel Travel | 17" (43.2 cm) wheel travel |
| Rear Wheel Travel | 20"" (50.8 cm) wheel travel |
| Dimensions | |
| Bed Box Dimensions (LxWxH) | 26 x 17.7 x 11.5" (66 x 45 x 29.2 cm) |
| Ground Clearance | 14.5" (36.8 cm) |
| Overall Vehicle Size (LxWxH) | 155 x 64 x 73.6" (393.7 x 162.6 x 186.9 cm) |
| Wheelbase | 125" (317.5 cm) |
| Turning Radius | 21.7' |
| Capacities | |
| Box Capacity | 300 lbs. (136 kg) |
| Fuel Capacity | 13 gal. (49.2 L) |
| Payload Capacity | 900 lbs. (408.2 kg) |
| Seating Capacity | 4 |
| Weights | |
| Estimated Dry Weight (lbs./kgs.) | 1,828 lbs (829 kg) CA 1,835 lbs. (832 kg) |
| Curb Weight | 1,960 lbs. (889kg) CA 1,967 lbs. (801 kg) |
| Color | |
| Color/Graphics | Sand Dune, Storm Gray |
| Lights and Safety | |
| Lighting | Signature animated RZR Fang Accent Lighting; white LED low/high and red LED tail/brake lights; animated interior accent lighting. |
| Features | |
| Cargo System | Lock & Ride; convertible fold-flat rear seat storage with integrated tie-down points, 27.7 x 52.8 x 19.5" (70.4 x 134.1 x 49.53 cm) |
| Seat Type | Bolstered bucket seats with driver- and passenger-4-way adjustability (including 6" front-to-back tool-less seat slider with tilt adjustability); Sub-Zero 4-point harness; rear stadium-style fold-flat seating with Sub-Zero 4-point harness. |
| Features | Doors: Half doors |
| Instrumentation | Driver Forward Information Center with 4" color display + rotary speedometer & tachometers, programmable service intervals, speedometer, tachometer, odometer, tripmeter, clock, hour meter, gear indicator, fuel gauge, coolant temperature, voltmeter, service indicator and codes, seat belt reminder light, gear indicator, DC outlet, Polaris P.A.S.S anti-theft system |