2026 Polaris RZR® Trail Ultimate
Shopping ToolsTools to help you in your buying process.
$17,319.00
Overview
Product Features
Description
2026 Polaris® RZR Trail Ultimate
Explore the Narrowest TrailsFeatures may include:
Performance- Built Nimble
The most comfortable, best handling, and quickest accelerating, 50" trail side-by-side with unrestricted trail capability.
- The Right Power
With its class-leading power-to-weight advantage, you’re greeted with instant response and lightning-quick acceleration with every push of the pedal.
- The Perfect Line
Easy steering, class-leading turning radius, and compact width and wheelbase give deliver the precision and confidence you need to navigate twisting trails.
Trail Ready Technology- LED Lighting
Advanced LED lighting lets you light up the darkest trail with the high-intensity brightness and clarity of available LED headlights and signature accent lighting.
- Experience Powerful Sound
Rock out on your ride with factory-installed Rockford Fosgate Audio®— powerful, clear sound that makes you feel like you're there. Just press play to enhance your off-road experience with immersive audio, anywhere.
- Stay Connected with RIDE COMMAND
Elevate your ride with the 7" Display, powered by RIDE COMMAND, and experience the original, nationwide off-road mapping system with over 1.3 million miles of verified trails and unique features whether you have cellular connection or not.
| Engine | |
|---|---|
| Cooling | Liquid |
| Cylinders-Displacement (cc) | 875 cc |
| Engine Type | 4-stroke DOHC twin cylinder |
| Fuel System | Electronic fuel injection |
| Engine Power | Horsepower: 75 |
| Drivetrain | |
| Drive System | High-performance true on-demand AWD/2WD/VersaTrac Turf Mode |
| Transmission | Automatic PVT P/R/N/L/H |
| Steering | Adjustable tilt steering | Electronic Power: Equipped |
| Suspension | |
| Front Shocks | FOX® 2.0 PODIUM X |
| Front Suspension | Dual A-arm with stabilizer bar |
| Rear Shocks | FOX® 2.0 PODIUM X |
| Rear Suspension | Dual A-arm with stabilizer bar |
| Brakes | |
| Front braking system | 4-wheel hydraulic disc with dual-bore front and rear calipers |
| Rear braking system | 4-wheel hydraulic disc with dual-bore front and rear calipers |
| Parking Brake | Park in-transmission |
| Wheels & Tires | |
| Front Wheel Travel | 10" (25.4 cm) |
| Rear Wheel Travel | 10" (25.4 cm) |
| Front Tire | 26 X 8 X 12 | Tire Ply Rating: 3-ply |
| Rear Tire | 26 X 9 X 12 | Tire Ply Rating: 3-ply |
| Wheels | Cast aluminum |
| Dimensions | |
| Bed Box Dimensions (LxWxH) | 20.7 x 37 x 7.9" (52.5 x 94 x 20 cm) |
| Ground Clearance | 11" (27.9 cm) |
| Overall Vehicle Size (LxWxH) | 110.9 x 50 x 67.9" (282 x 127 x 172.5 cm) |
| Turning Radius | 13'7" |
| Wheelbase | 79" (200.7 cm) |
| Capacities | |
| Box Capacity | 300 lbs. (136.1 kg) |
| Fuel Capacity | 9.5 gal (35.9 L) |
| Towing Capacity | 1,500 lbs. (680.4 kg) |
| Payload Capacity | 740 lbs. (335.7 kg) |
| Seating Capacity | 2 |
| Weights | |
| Curb Weight | 1395 lbs. (633 kg) |
| Estimated Dry Weight (lbs./kgs.) | 1314 lbs (596 kg) |
| Electric | |
| Electrical | System: 560-W Charging System @ 6000 RPM, 3-Position Pulse Bar |
| Lights and Safety | |
| Lighting | Signature RZR Fang Accent Lighting, signature white LED low/high Red LED tail/brake lights |
| Features | |
| Hitch/Type | Standard 1.25" (3.2 cm) receiver |
| Instrumentation | Dual-sweep analog dials with 4" LCD rider information center: user-selectable blue/red backlighting & brightness, programmable service intervals, speedometer, tachometer, odometer, tripmeter, clock, hour meter, gear indicator, fuel gauge, coolant temperature, voltmeter, service indicator and codes, seat belt reminder light, gear indicator, DC outlet + 12V power plug |
| Seat Type | Bolstered bucket seats with standard driver and passenger seat sliders (tool required for adjustment on driver and passenger seat) |
| Features | Door Type: Half doors, roof |
| Cargo System | Lock & Ride |
Shopping Tools
Quote by Phone
Related Products
2026 Polaris RZR® Trail Ultimate
Overview
| New/Used | New |
| Availability | In Stock |
| Location | RideNow Tucson West |
| Primary Color | SAND DUNE |
| Stock # | PO252840 |
| VIN | 3NSA5F874TH252840 |
| Condition | Excellent |
Description
Specifications
| Engine | |
|---|---|
| Cooling | Liquid |
| Cylinders-Displacement (cc) | 875 cc |
| Engine Type | 4-stroke DOHC twin cylinder |
| Fuel System | Electronic fuel injection |
| Engine Power | Horsepower: 75 |
| Drivetrain | |
| Drive System | High-performance true on-demand AWD/2WD/VersaTrac Turf Mode |
| Transmission | Automatic PVT P/R/N/L/H |
| Steering | Adjustable tilt steering | Electronic Power: Equipped |
| Suspension | |
| Front Shocks | FOX® 2.0 PODIUM X |
| Front Suspension | Dual A-arm with stabilizer bar |
| Rear Shocks | FOX® 2.0 PODIUM X |
| Rear Suspension | Dual A-arm with stabilizer bar |
| Brakes | |
| Front braking system | 4-wheel hydraulic disc with dual-bore front and rear calipers |
| Rear braking system | 4-wheel hydraulic disc with dual-bore front and rear calipers |
| Parking Brake | Park in-transmission |
| Wheels & Tires | |
| Front Wheel Travel | 10" (25.4 cm) |
| Rear Wheel Travel | 10" (25.4 cm) |
| Front Tire | 26 X 8 X 12 | Tire Ply Rating: 3-ply |
| Rear Tire | 26 X 9 X 12 | Tire Ply Rating: 3-ply |
| Wheels | Cast aluminum |
| Dimensions | |
| Bed Box Dimensions (LxWxH) | 20.7 x 37 x 7.9" (52.5 x 94 x 20 cm) |
| Ground Clearance | 11" (27.9 cm) |
| Overall Vehicle Size (LxWxH) | 110.9 x 50 x 67.9" (282 x 127 x 172.5 cm) |
| Turning Radius | 13'7" |
| Wheelbase | 79" (200.7 cm) |
| Capacities | |
| Box Capacity | 300 lbs. (136.1 kg) |
| Fuel Capacity | 9.5 gal (35.9 L) |
| Towing Capacity | 1,500 lbs. (680.4 kg) |
| Payload Capacity | 740 lbs. (335.7 kg) |
| Seating Capacity | 2 |
| Weights | |
| Curb Weight | 1395 lbs. (633 kg) |
| Estimated Dry Weight (lbs./kgs.) | 1314 lbs (596 kg) |
| Electric | |
| Electrical | System: 560-W Charging System @ 6000 RPM, 3-Position Pulse Bar |
| Lights and Safety | |
| Lighting | Signature RZR Fang Accent Lighting, signature white LED low/high Red LED tail/brake lights |
| Features | |
| Hitch/Type | Standard 1.25" (3.2 cm) receiver |
| Instrumentation | Dual-sweep analog dials with 4" LCD rider information center: user-selectable blue/red backlighting & brightness, programmable service intervals, speedometer, tachometer, odometer, tripmeter, clock, hour meter, gear indicator, fuel gauge, coolant temperature, voltmeter, service indicator and codes, seat belt reminder light, gear indicator, DC outlet + 12V power plug |
| Seat Type | Bolstered bucket seats with standard driver and passenger seat sliders (tool required for adjustment on driver and passenger seat) |
| Features | Door Type: Half doors, roof |
| Cargo System | Lock & Ride |