2026 Polaris RZR XP® 1000 Sport
Retail Price $19,999.00
OUR PRICE
$15,999.00
Savings $4,000.00
Shopping ToolsTools to help you in your buying process.
$15,999.00
Overview
New/Used New
Availability
In Stock
LocationRideNow Tucson West
Primary ColorSTEALTH GRAY
Stock #
PO208560
VIN
3NSNES991TF208560
Condition
Excellent
Product Features
Dealer Notes
Top finance options available! Find your perfect ride today at RideNow Powersports Tucson West. Feel the adrenaline in your new ride today! Shipping available to most locations. Call Mateo, Martin, Kaden, or Alexis at (520) 579 3939 for any of your motorsports needs * Aftermarket parts and accessories not included in listed price - Call for details *
Description
2026 Polaris® RZR XP 4 1000 Sport
PERFORMANCE THAT STARTED IT ALL.
Features may include:
PERFORMANCE- POWER YOUR THRILL: The segment leading 114-hp ProStar 1000 throttle response as you carve through winding trails.
- UNLOCK A SMOOTHER RIDE: Tame wild terrain with our iconic suspension. With 20” of usable travel, it effortlessly swallows bumps and ruts, unlocking a smoother, more comfortable ride.
- MORE CONTROL TO CONQUER: Confidently conquer trails with class-leading control, thanks to precision-tuned Walker Evans needle shocks that deliver razor-sharp handling.
- COMMAND TIGHT TRAILS: Turn tight, narrow trails into your playground. A 64” width and 90” wheelbase deliver exceptional stability and maneuverability to easily command challenging terrain.
- COMMAND TECHNICAL TERRAIN: A lower gear ratio delivers impressive torque for smooth, responsive power—so you can command tight corners and technical terrain with more precision and control.
- RIGID PERFORMANCE: Dominate the dirt with RZR XP’s 7% stronger chassis. It delivers the perfect blend of raw power, smooth suspension and razor-sharp agility.
- COMMAND RESPECT: Stand out from the pack with the return of iconic RZR Fang Lighting and elevated front-end styling. Its aggressive design commands attention and exudes a fierce attitude.
- DURABILITY FOR THE TRAIL: Shrug off rough terrain with a driveline built to dominate. Reinforced half shafts, prop shafts and bearings deliver the enhanced durability you need to leave the beaten path behind.
- ROCKFORD FOSGATE® AUDIO: Rock out on your ride with factory-installed Rockford Fosgate® Stage 3 Audio—powerful, clear sound that makes you feel like you’re there. Just press play to enhance your off-road experience with immersive audio, anywhere.
- RIDE COMMAND: Elevate your off-road experience with the power of RIDE COMMAND- the original, nationwide off-road mapping system. With over a million miles of verified trails and unique features, you’ll tackle every ride with confidence.
- EASILY ACCESSORIZE: Gone are the days of hard wiring jobs. With 6 plug-and-play ports, you can effortlessly install tech accessories, such as audio, lights and radios.
| Engine | |
|---|---|
| Cooling | Liquid |
| Cylinders-Displacement (cc) | 999 cc |
| Engine Type | ProStar 1000 4-stroke DOHC twin cylinder. |
| Fuel System | Electronic fuel injection |
| Engine Power | 114 Horsepower |
| Drivetrain | |
| Drive System | High-performance true on-demand AWD/2WD |
| Transmission | Automatic PVT P/R/N/L/H with geared reverse and high-strength clutch |
| Steering | Standard tilt |
| Electronic Power Steering | Standard with quick turn rack |
| Suspension | |
| Front Shocks | 2" Walker Evans® needle shocks with 16-position adjustable clickers |
| Front Suspension | Dual A-arm with stabilizer bar |
| Front Travel (in./cm.) | 20" (50.8 cm) |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans® needle shocks with 16-position adjustable clickers |
| Rear Suspension | Trailing arm with stabilizer bar |
| Rear Travel (in./cm.) | 20" (50.8 cm) |
| Brakes | |
| Front braking system | 4-wheel hydraulic disc with dual-bore calipers |
| Rear braking system | single-bore calipers |
| Parking Brake | Park in-transmission |
| Wheels & Tires | |
| Front Wheel Travel | 16" (40.6 cm) |
| Rear Wheel Travel | 18" (45.7 cm) |
| Front Tire | 29 x 9-14 radial tire | Ply Rating: 8-ply |
| Rear Tire | 29 x 11-14 radial Tire | Ply Rating: 8-ply |
| Wheels | 14" cast aluminum |
| Dimensions | |
| Bed Box Dimensions (LxWxH) | 28 x 22 x 7" (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
| Ground Clearance | 14" (35.6 cm) |
| Overall Vehicle Size (LxWxH) | 119.5 x 64 x71.1" (303.5 x 162.6 x 180.6 cm) |
| Turning Radius | 16.2' |
| Wheelbase | 90" ( 228.6 cm) |
| Capacities | |
| Box Capacity | 300 lbs. (136 kg) |
| Fuel Capacity | 9.5 gal. (36 L) |
| Payload Capacity | 740 lbs. (336 kg) |
| Seating Capacity | 2 |
| Weights | |
| Curb Weight | 1,674 lbs (760 kg) |
| Estimated Dry Weight (lbs./kgs.) | 1,586 lbs (720 kg) |
| Electric | |
| Electrical | 660-W Charging System @ 3,000 RPM, 6-Position PULSE Bar |
| Lights and Safety | |
| Lighting | LED headlights & taillights, illuminated in-cab controls |
| Color | |
| Color Option | Stealth Gray / Sand Dune |
| Features | |
| Instrumentation | Driver: Center mounted information center w/ 4" color display + rotary speedometer & tachometers, programmable speed limiting, programmable service intervals, speedometer, tachometer, odometer, tripmeter, clock, hour meter, gear indicator, fuel gauge, coolant temperature, voltmeter, service indicator and codes, seat belt reminder light, DC outlet |
| Seat Type | Bolstered bucket seats with driver seat slider, retractable 3-point seat belts |
| Features | Cab Components: Half doors | Speed Limiting: Programmable speed limiting | Vehicle Protection: Front bumper | Door Type: Half doors |
| Cargo System | Lock & Ride |
Shopping Tools
Quote by Phone
2026 Polaris RZR XP® 1000 Sport
$15,999.00
Related Products
RideNow Tucson West
Scan to visit
sy2p28pg.dealerspike-clients.com
2026 Polaris RZR XP® 1000 Sport
Price:
Retail: $19,999.00 | Our Price: $15,999.00 | Save: $4,000.00
Overview
| New/Used | New |
| Availability | In Stock |
| Location | RideNow Tucson West |
| Primary Color | STEALTH GRAY |
| Stock # | PO208560 |
| VIN | 3NSNES991TF208560 |
| Condition | Excellent |
Description
Top finance options available! Find your perfect ride today at RideNow Powersports Tucson West. Feel the adrenaline in your new ride today! Shipping available to most locations. Call Mateo, Martin, Kaden, or Alexis at (520) 579 3939 for any of your motorsports needs * Aftermarket parts and accessories not included in listed price - Call for details *
Specifications
| Engine | |
|---|---|
| Cooling | Liquid |
| Cylinders-Displacement (cc) | 999 cc |
| Engine Type | ProStar 1000 4-stroke DOHC twin cylinder. |
| Fuel System | Electronic fuel injection |
| Engine Power | 114 Horsepower |
| Drivetrain | |
| Drive System | High-performance true on-demand AWD/2WD |
| Transmission | Automatic PVT P/R/N/L/H with geared reverse and high-strength clutch |
| Steering | Standard tilt |
| Electronic Power Steering | Standard with quick turn rack |
| Suspension | |
| Front Shocks | 2" Walker Evans® needle shocks with 16-position adjustable clickers |
| Front Suspension | Dual A-arm with stabilizer bar |
| Front Travel (in./cm.) | 20" (50.8 cm) |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans® needle shocks with 16-position adjustable clickers |
| Rear Suspension | Trailing arm with stabilizer bar |
| Rear Travel (in./cm.) | 20" (50.8 cm) |
| Brakes | |
| Front braking system | 4-wheel hydraulic disc with dual-bore calipers |
| Rear braking system | single-bore calipers |
| Parking Brake | Park in-transmission |
| Wheels & Tires | |
| Front Wheel Travel | 16" (40.6 cm) |
| Rear Wheel Travel | 18" (45.7 cm) |
| Front Tire | 29 x 9-14 radial tire | Ply Rating: 8-ply |
| Rear Tire | 29 x 11-14 radial Tire | Ply Rating: 8-ply |
| Wheels | 14" cast aluminum |
| Dimensions | |
| Bed Box Dimensions (LxWxH) | 28 x 22 x 7" (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
| Ground Clearance | 14" (35.6 cm) |
| Overall Vehicle Size (LxWxH) | 119.5 x 64 x71.1" (303.5 x 162.6 x 180.6 cm) |
| Turning Radius | 16.2' |
| Wheelbase | 90" ( 228.6 cm) |
| Capacities | |
| Box Capacity | 300 lbs. (136 kg) |
| Fuel Capacity | 9.5 gal. (36 L) |
| Payload Capacity | 740 lbs. (336 kg) |
| Seating Capacity | 2 |
| Weights | |
| Curb Weight | 1,674 lbs (760 kg) |
| Estimated Dry Weight (lbs./kgs.) | 1,586 lbs (720 kg) |
| Electric | |
| Electrical | 660-W Charging System @ 3,000 RPM, 6-Position PULSE Bar |
| Lights and Safety | |
| Lighting | LED headlights & taillights, illuminated in-cab controls |
| Color | |
| Color Option | Stealth Gray / Sand Dune |
| Features | |
| Instrumentation | Driver: Center mounted information center w/ 4" color display + rotary speedometer & tachometers, programmable speed limiting, programmable service intervals, speedometer, tachometer, odometer, tripmeter, clock, hour meter, gear indicator, fuel gauge, coolant temperature, voltmeter, service indicator and codes, seat belt reminder light, DC outlet |
| Seat Type | Bolstered bucket seats with driver seat slider, retractable 3-point seat belts |
| Features | Cab Components: Half doors | Speed Limiting: Programmable speed limiting | Vehicle Protection: Front bumper | Door Type: Half doors |
| Cargo System | Lock & Ride |