2026 Polaris Sportsman® 850 Trail
Shopping ToolsTools to help you in your buying process.
$11,768.00
Overview
Product Features
Description
2026 Polaris® Sportsman 850 Trail
Take Your Journey To The Top.Features may include:
SMOOTH- RISE ABOVE OBSTACLES:
Rise to trail challenges with a superior 12" of ground clearance, providing ample space to overcome obstacles.
- TAME MORE TERRAIN:
Our legendary independent rear suspension reduces the impact of rough terrain, isolating you from bumps and vibrations for a smoother, more comfortable ride.
- LESS FATIGUE, MORE FUN:
Multi-select EPS with customizable levels of steering assist enables effortless handling—reducing body fatigue, boosting stamina for extended rides.
STRONG- PULL AND TOW MORE:
Easily haul heavy loads with an impressive 1,500-lb. towing capacity. Sportsman 850 Trail also features a 3,500 LB winch with synthetic rope for even more pulling power.
- REV UP RELIABILITY:
Extreme cold, heat or precipitation won't slow you down, thanks to the power of our 30 A.H. battery and the quick-start reliability of electronic fuel injection (EFI).
- POWER THROUGH:
Confidently chase thrills with a robust 78-hp engine. Perfect for chasing adventures and tackling tough tasks, it delivers the power you need for work and play.
VERSATILE- EXTEND YOUR DAY LED:
Pod and headlights enhance visibility while cornering, enabling you to confidently keep riding beyond sunset. LED lighting available on Premium and Trail trims.
- EASILY ACCESSORIZE:
Get more from your Sportsman with a wide range of accessories. Easily customize and optimize for work, play, or the pursuit, in any season.
- TAKE MORE WITH YOU:
Bring everything you need for the job, hunt or ride, with steel-reinforced racks that boast a 360-lb. capacity.
| Engine | |
|---|---|
| Engine Type | Prostar 4-stroke SOHC twin cylinder |
| Cylinders-Displacement (cc) | 850 cc |
| Cooling | Liquid |
| Engine Power | 78 hp |
| Fuel System | Electronic fuel injection / 400 CCA |
| Drivetrain | |
| Driveline | Includes: engine braking system (EBS), Active Descent Control (ADC) |
| Drive System | One-touch on-demand AWD/2WD |
| Transmission | Automatic PVT P/R/N/L/H in-line shifting |
| Suspension | |
| Front Suspension | Sealed high-clearance arched dual A-arm |
| Rear Suspension | Sealed, high-clearance, arched dual A-arm, rolled IRS |
| Front Travel (in./cm.) | 9" (22.9 cm) |
| Rear Travel (in./cm.) | 10.25" (26 cm) |
| Brakes | |
| Front braking system | Single lever, 3-wheel hydraulic disc with hydraulic rear foot brake |
| Rear braking system | Single lever, 3-wheel hydraulic disc with hydraulic rear foot brake |
| Parking Brake | Park in-transmission / lockable hand lever |
| Wheels & Tires | |
| Wheels | 14" (35.6 cm) aluminum |
| Front Tire | 27 x 9 Pro Armor X-Terrain |
| Rear Tire | 27 x 11; Pro Armor X-Terrain |
| Dimensions | |
| Ground Clearance | 12" (30.5 cm) |
| Overall Vehicle Size (LxWxH) | 83.25" x 47.6" x 50.75" (211.4 x 120.9 x 128.9 cm) |
| Seat Height | 37" (94 cm) |
| Wheelbase | 53" (134.6 cm) |
| Hitch/Type | Standard 1.25" (3.2 cm) receiver |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 5.25 gal (19.9 L) |
| Payload Capacity | 575 lbs. (261 kg) |
| Seating Capacity | 1 |
| Towing Capacity | 1,500 lbs. (680 kg) |
| Rack capacity, front | 120 lbs. (55 kg) |
| Rack capacity, rear | 240 lbs. (110 kg) |
| Weights | |
| Estimated Dry Weight (lbs./kgs.) | 933 lbs. (423 kg) |
| Curb Weight | 979 lbs. (444 kg) |
| Color | |
| Color/Graphics | Nara Bronze, Springfield Blue |
| Lights and Safety | |
| Lighting | LED pod, LED bumper lights, dual LED brake lights/taillights |
| Features | |
| Cargo System | Lock & Ride, 4 gal (15 L) front dry storage, 2 gal (8 L) rear storage |
| Seat Type | Premium cut and sew saddle seat |
| Instrumentation | Driver: All-digital gauge: speedometer, odometer, tachometer, two tripmeters, hour meter, gear indicator, fuel gauge, AWD indicator, volt meter, coolant temperature, hi-temp light, clock, DC outlet |
Shopping Tools
Quote by Phone
Related Products
2026 Polaris Sportsman® 850 Trail
Overview
| New/Used | New |
| Availability | In Stock |
| Location | RideNow Tucson West |
| Primary Color | NARA BRONZE |
| Stock # | PO123421 |
| VIN | 4XASXZ850TB123421 |
| Condition | Excellent |
Description
Specifications
| Engine | |
|---|---|
| Engine Type | Prostar 4-stroke SOHC twin cylinder |
| Cylinders-Displacement (cc) | 850 cc |
| Cooling | Liquid |
| Engine Power | 78 hp |
| Fuel System | Electronic fuel injection / 400 CCA |
| Drivetrain | |
| Driveline | Includes: engine braking system (EBS), Active Descent Control (ADC) |
| Drive System | One-touch on-demand AWD/2WD |
| Transmission | Automatic PVT P/R/N/L/H in-line shifting |
| Suspension | |
| Front Suspension | Sealed high-clearance arched dual A-arm |
| Rear Suspension | Sealed, high-clearance, arched dual A-arm, rolled IRS |
| Front Travel (in./cm.) | 9" (22.9 cm) |
| Rear Travel (in./cm.) | 10.25" (26 cm) |
| Brakes | |
| Front braking system | Single lever, 3-wheel hydraulic disc with hydraulic rear foot brake |
| Rear braking system | Single lever, 3-wheel hydraulic disc with hydraulic rear foot brake |
| Parking Brake | Park in-transmission / lockable hand lever |
| Wheels & Tires | |
| Wheels | 14" (35.6 cm) aluminum |
| Front Tire | 27 x 9 Pro Armor X-Terrain |
| Rear Tire | 27 x 11; Pro Armor X-Terrain |
| Dimensions | |
| Ground Clearance | 12" (30.5 cm) |
| Overall Vehicle Size (LxWxH) | 83.25" x 47.6" x 50.75" (211.4 x 120.9 x 128.9 cm) |
| Seat Height | 37" (94 cm) |
| Wheelbase | 53" (134.6 cm) |
| Hitch/Type | Standard 1.25" (3.2 cm) receiver |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 5.25 gal (19.9 L) |
| Payload Capacity | 575 lbs. (261 kg) |
| Seating Capacity | 1 |
| Towing Capacity | 1,500 lbs. (680 kg) |
| Rack capacity, front | 120 lbs. (55 kg) |
| Rack capacity, rear | 240 lbs. (110 kg) |
| Weights | |
| Estimated Dry Weight (lbs./kgs.) | 933 lbs. (423 kg) |
| Curb Weight | 979 lbs. (444 kg) |
| Color | |
| Color/Graphics | Nara Bronze, Springfield Blue |
| Lights and Safety | |
| Lighting | LED pod, LED bumper lights, dual LED brake lights/taillights |
| Features | |
| Cargo System | Lock & Ride, 4 gal (15 L) front dry storage, 2 gal (8 L) rear storage |
| Seat Type | Premium cut and sew saddle seat |
| Instrumentation | Driver: All-digital gauge: speedometer, odometer, tachometer, two tripmeters, hour meter, gear indicator, fuel gauge, AWD indicator, volt meter, coolant temperature, hi-temp light, clock, DC outlet |