2026 Polaris Sportsman® Touring 850
Shopping ToolsTools to help you in your buying process.
$11,680.00
Overview
Product Features
Description
2026 Polaris® Sportsman Touring 850 Premium
Chase More Trails, Together.Features may include:
SMOOTH- A SMOOTHER RIDE:
Experience a smoother ride over rough terrain. Arched dual A-arm suspension helps soak up trail ruts and bumps, while an impressive 11.25" of ground clearance helps you glide over obstacles.
- EXPLORE CONFIDENTLY:
High-performance on-demand AWD detects tire slip in wet or loose conditions, delivering instant traction to keep you grounded and in control.
- EASILY HANDLE HILLS:
Our advanced engine braking system with Active Descent Control regulates speed when riding downhill, optimizing ride and handling.
STRONG- POWER THROUGH TASKS & TRAILS:
Easily take on tough tasks and trails with a high-output, 78-HP ProStar 850 engine that delivers impressive power.
- PULL HEAVIER LOADS:
Get work done faster or haul more on trail adventures with a robust 1,500-lb. towing capacity.
<>Handle heavier loads with 360-lb. rack capacity, so you can pack what you need for long days on the trail.
VERSATILE- LIGHT YOUR WAY:
Easily ride in the early mornings or evenings with LED steerable pod and headlights, offering enhanced visibility in low light.
- PACK YOUR ESSENTIALS:
Bring what you need to leave it all behind. An ample 6 gallons of integrated storage offers more room to stow essentials.
- TAME TIGHT TRAILS:
Effortlessly take on tight trails with a nimble 48" width that enhances maneuverability.
| Engine | |
|---|---|
| Engine Type | Prostar 4-stroke SOHC twin cylinder |
| Cylinders-Displacement (cc) | 850 cc |
| Cooling | Liquid |
| Engine Power | 78hp |
| Fuel System | Electronic fuel injection / 400 CCA |
| Drivetrain | |
| Drive System | One-touch on-demand AWD/2WD |
| Transmission | Automatic PVT P/R/N/L/H in-line shifting |
| Suspension | |
| Front Suspension | Straight dual A-arm |
| Rear Suspension | Straight Dual A-Arm, IRS |
| Front Travel (in./cm.) | 9" (22.9 cm) |
| Rear Travel (in./cm.) | 10.25" (26 cm) |
| Brakes | |
| Front braking system | Single lever, 3-wheel hydraulic disc with hydraulic rear foot brake |
| Rear braking system | Single lever, 3-wheel hydraulic disc with hydraulic rear foot brake |
| Parking Brake | Park in-transmission / lockable hand lever |
| Wheels & Tires | |
| Wheels | 14" (35.6 cm) aluminum |
| Front Tire | 26 x 8 CST |
| Rear Tire | 26 x 10-14; CST |
| Dimensions | |
| Ground Clearance | 11.25" (28.5 cm) |
| Overall Vehicle Size (LxWxH) | 84.3 x 48.2 x 48.8" (214 x 123 x 124 cm) |
| Seat Height | 35.75" (90.8 cm) |
| Wheelbase | 57" (144.8 cm) |
| Hitch/Type | Standard 1.25" (3.2 cm) receiver |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 5.25 gal (19.9 L) |
| Payload Capacity | 575 lbs. (261 kg) |
| Seating Capacity | 2 |
| Rack capacity, front | 120 lbs. (55 kg) |
| Rack capacity, rear | 240 lbs. (110 kg) |
| Towing Capacity | 1,500 lbs. (680 kg) |
| Weights | |
| Estimated Dry Weight (lbs./kgs.) | 860 lbs. (390 kg) |
| Color | |
| Color/Graphics | Onyx Black |
| Lights and Safety | |
| Lighting | Halogen pod and bumper lights, triple 50-W high beams, dual 50-W low beams, single LED brake light/taillight |
| Features | |
| Cargo System | 4 gal (15 L) front dry storage, 2 gal (8 L) rear storage |
| Seat Type | Saddle seat + bolstered passenger seat |
| Instrumentation | Driver: All-digital gauge: speedometer, odometer, tachometer, 2 tripmeters, hour meter, gear indicator, fuel gauge, AWD indicator, volt meter, coolant temperature, hi-temp light, clock, DC outlet |
Shopping Tools
Quote by Phone
Related Products
2026 Polaris Sportsman® Touring 850
Overview
| New/Used | New |
| Availability | In Stock |
| Location | RideNow Tucson West |
| Primary Color | ONYX BLACK |
| Stock # | PO126776 |
| VIN | 4XASYE850TB126776 |
| Condition | Excellent |
Description
Specifications
| Engine | |
|---|---|
| Engine Type | Prostar 4-stroke SOHC twin cylinder |
| Cylinders-Displacement (cc) | 850 cc |
| Cooling | Liquid |
| Engine Power | 78hp |
| Fuel System | Electronic fuel injection / 400 CCA |
| Drivetrain | |
| Drive System | One-touch on-demand AWD/2WD |
| Transmission | Automatic PVT P/R/N/L/H in-line shifting |
| Suspension | |
| Front Suspension | Straight dual A-arm |
| Rear Suspension | Straight Dual A-Arm, IRS |
| Front Travel (in./cm.) | 9" (22.9 cm) |
| Rear Travel (in./cm.) | 10.25" (26 cm) |
| Brakes | |
| Front braking system | Single lever, 3-wheel hydraulic disc with hydraulic rear foot brake |
| Rear braking system | Single lever, 3-wheel hydraulic disc with hydraulic rear foot brake |
| Parking Brake | Park in-transmission / lockable hand lever |
| Wheels & Tires | |
| Wheels | 14" (35.6 cm) aluminum |
| Front Tire | 26 x 8 CST |
| Rear Tire | 26 x 10-14; CST |
| Dimensions | |
| Ground Clearance | 11.25" (28.5 cm) |
| Overall Vehicle Size (LxWxH) | 84.3 x 48.2 x 48.8" (214 x 123 x 124 cm) |
| Seat Height | 35.75" (90.8 cm) |
| Wheelbase | 57" (144.8 cm) |
| Hitch/Type | Standard 1.25" (3.2 cm) receiver |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 5.25 gal (19.9 L) |
| Payload Capacity | 575 lbs. (261 kg) |
| Seating Capacity | 2 |
| Rack capacity, front | 120 lbs. (55 kg) |
| Rack capacity, rear | 240 lbs. (110 kg) |
| Towing Capacity | 1,500 lbs. (680 kg) |
| Weights | |
| Estimated Dry Weight (lbs./kgs.) | 860 lbs. (390 kg) |
| Color | |
| Color/Graphics | Onyx Black |
| Lights and Safety | |
| Lighting | Halogen pod and bumper lights, triple 50-W high beams, dual 50-W low beams, single LED brake light/taillight |
| Features | |
| Cargo System | 4 gal (15 L) front dry storage, 2 gal (8 L) rear storage |
| Seat Type | Saddle seat + bolstered passenger seat |
| Instrumentation | Driver: All-digital gauge: speedometer, odometer, tachometer, 2 tripmeters, hour meter, gear indicator, fuel gauge, AWD indicator, volt meter, coolant temperature, hi-temp light, clock, DC outlet |